Kawałek Podłogi

Kompleksowe układanie parkietu

W Twojej głowie pojawił się pomysł położenia drewnianej podłogi, która nada wnętrzu niepowtarzalny charakter? To już połowa sukcesu, drugą częścią, czyli realizacją projektu zajmiemy się my.

Podłoga drewniana 

Jest ona niewątpliwie królową wśród podłóg. Uczucie naturalnego ciepła drewna w Twoim domu to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się w salonie, przedpokoju, kuchni czy nawet łazience. 

Pozostaje jeszcze jednak pytanie, co wybrać parkiet czy deskę? Parkiet powstaje z klepek, które można układać w klasyczną jodełkę lub mniej standardowe wzory: cegiełkę, mijankę czy kwadraty. 
Deska podłogowa w mieszkaniu to odpowiedni wybór dla wnętrz w stylu nowoczesnym, rustykalnym, jak również klasycznym. Możesz wybrać deskę litą, zbudowaną z jednego kawałka drewna, lub warstwową składającą się z tańszych rodzajów drewna w warstwie spodniej, a szlachetniejszych w warstwie wierzchniej. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób deska ma zostać wykończona. Jeżeli zależy Ci na podkreśleniu naturalnej struktury drewna można poddać deskę szczotkowaniu, a gdy chcesz otrzymać efekt podziału powierzchni – fazowaniu.
Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna. Najbardziej popularnym i też ponadczasowym jest dąb, który dzięki swojej strukturze, wyposażonej w sęki i słoje, nadaje podłodze naturalny charakter. Masz do wyboru również jesion, akację czy egzotyczne gatunki drewna.

Przebieg prac

Pierwszym krokiem układania podłogi drewnianej będzie dokonanie oględzin posadzki, które pozwoli na sprawdzenie stanu Twojej podłogi. Należy pamiętać, że odpowiednie przygotowanie podłoża pod parkiet stanowi o odporności i trwałości podłogi. Aby parkiet był wytrzymały trzeba zastosować specjalny, przeznaczony do zabezpieczenia podłoża preparat gruntujący, który zapewni późniejsze właściwe wiązanie kleju. Kolejnym krokiem, pokazującym efekt końcowy montażu parkietu będzie układanie deski oraz klejenie jej odpowiednio dobranym klejem. 

Ostatnim etapem wykończenia podłogi będzie jej olejowanie lub lakierowanie. Obydwie metody mają swoje zalety. Położenie warstwy lakieru powoduje, że parkiet jest łatwiej utrzymać w czystości i konserwować. Systematyczne olejowanie pozwala jednak na wydobycie barwy i usłojenia, jak również na szybsze i doraźne naprawienie zarysowań. W przypadku uszkodzeń parkietu lakierowanego należy go wyszlifować i ponownie pokryć warstwą lakieru.

Co dalej?

Decydując się na położenie drewnianego parkietu musisz pamiętać o odpowiednim traktowaniu takiej podłogi. Codzienna pielęgnacja podłóg drewnianych, powinna odbywać się na sucho, przy pomocy odkurzacza. W przypadku mycia parkietu wodą nie należy z nią przesadzać.

Jodełka francuska, efekt surowego drewna - realizacja Kawałek Podłogi
Podłoga drewniania, deska jesionowa, kolor bursztyn

Pamiętaj też o cokołach, które dopełnią efekt końcowy. Co to takiego? Dowiesz się na: https://parkietykawalekpodlogi.pl/uslugi/montaz-listew-przypodlogowych/